27. October 2016 Daniel Kruse

Říjen 2016

EIHA žádá o podporu aktivit ve prospěch CBD
Read the press release in English or German.

Regulace kanabidiolu v EU momentálně sestává z roztříštěného slepence různých norem. European Industrial Hemp Association (EIHA, Evropská asociace pro technické konopí) podporuje vytvoření harmonizované legislativy pro tuto oblast, aby se zajistila ochrana spotřebitelů a aby se podpořilo současné dvouciferné tempo růstu v tomto průmyslu.
CBD neboli česky kanabidiol je jedním z nepsychotropních kanabinoidů v technickém konopí a v posledních několika letech se stal předmětem rostoucího zájmu. Kanabidiol má nejen mnohé blahodárné účinky na zdraví, ale ani ve vysokých dávkách nevyvolává žádné podstatné vedlejší účinky. Stále častěji se využívá v potravinových doplňcích a jako přísada v kosmetice, čímž vytváří investice a nová pracovní místa v oboru pěstování a zpracování konopí a konopných produktů. Byla vyvinuta i léčiva obsahující kanabidiol jako účinnou látku.
EIHA zásadně odmítá snahy několika farmaceutických společností udělat z kanabidiolu léčivo dostupné pouze na předpis. To by posloužilo pouze zájmům hrstky firem a poškodilo by to rozvíjející se průmysl. Zároveň by taková legislativa omezila dostupnost kanabidiolu pro občany, kteří z něj již dnes mají užitek v potravinách a kosmetice. EIHA se domnívá, že evropské a národní instituce by neměly omezovat využití kanabidiolu pouze na léčiva. Zároveň není důvod pro příliš přísnou regulaci jeho dostupnosti, protože má širokou škálu prospěšných účinků a příznivé hodnocení nezávadnosti.
EIHA doporučuje třístupňovou regulaci podle velikosti dávky a způsobu využití kanabidiolu: Ve vysokých dávkách může být využit jako léčivo a podle toho by měl být regulován. Ve fyziologických dávkách by měl být považován za volně prodejný produkt nebo potravinový doplněk. Podobný přístup se již využívá u mnoha jiných látek, například u kozlíku lékařského, glukosaminu, chondroitinu (sulfátu), ginkgo biloby, některých vitamínů a sloučenin železa. Malé dávky kanabidiolu by měly být v potravinách povoleny bez dalších omezení.
Úplné stanovisko EIHA na téma “Rozumná regulace kanabidiolu v potravinách, v kosmetice, jako přírodního rostlinného léku a jako léčivého produktu” (říjen 2016) je ke stažení zde
EIHA žádá všechny pacienty a občany, kterým produkty s kanabidiolem již pomáhají, aby toto stanovisko podepsali.
Read the press release in English or German.